Ő lesz a kabátunk:
Az első pont, hogy találjunk egy jó szabásmintát és a hozzá megfelelő anyagot.
Én egy könnyű, tavaszi kabátot szerettem volna, ezért ballon anyagot kerestem - amit végül a 16. kerületi Rőfösboltban találtam. Szuper szürke- sárga páros, pink tűzéssel és gombbal!
Bevásárló lista: kb. 5 500 Ft
- 2 méter viszkóz bélés
- 3 méter ballon anyag
- 70 cm bontható húzózár
- bevasalható vetex
- gomb
Ezt az anyagot nem kell avatni (előmosni), így rögtön ki lehet rajzolni a szabásmintát a méretnek megfelelően.
A Burdás verzióról írtam itt, ennek alapján ti is tudjátok követni a lépéseket, ha van saját szabásmintátok és leírásotok.
Nekem most a gyártmányrajzról lehet leolvasni az alkatrészeket, a tűzéseket, és néhány varrási tudnivalót:
Azt kell mondjam, a szabás a legnehezebb része ennek a kabátnak, én nagyjából négy órát töltöttem el vele, hiszen rengeteg alkatrésze van, én pedig két alapszínt használtam, így még válogatnom is kellett. Ez egy viszonylag nagy helyet igénylő dolog is volt. Egyszerűsített pálya, ha mondjuk valaki csak egy színt használ, gyorsabban végez, és nem fog elfáradni a szabásban. De nem árt egy megfelelő magasságú asztalt beszerezni, ha valaki ruhagyártásra adja a fejét.
Kivágáskor érdemes a feliratozott papírral együtt hagyni az összes alkatrészt, vagy saját feliratot készíteni rájuk, főleg ha ennyire sok apró darabból dolgozunk. Túl a nehezén, elkezdődhet az összeállítás.
Elkezdhetjük a válogatást. Ez például az eleje középrész és oldalrész összevarrás előtt. Az ívek már tartalmazzák a mellformázót, ezért nem tűnik összeillőnek 1-1 darab, de 3D-ben minden jó lesz.
Összevarrás, és tűzés után ugyanez:
Ugyanígy összevarrom a hátát, és az alját. A svédzseb (sima egyenes vonalú zseb, de ha 2 színt használunk, szuper háromszög alakot ad ki) az egyetlen nehezebb rész:
Itt az eleje alkatrészhez színt színre teszem a zseblapot, majd összevarrom egyenesen. Befordítom a zsebet a helyére, és megtűzöm. Majd illesztem a csípőrészt (itt sárga), és fonákoldalról összevarrom 1 cm szélesen a zseblaphoz, és az alapanyagom széleihez ezt az alkatrészt.
Ezután már össze is lehet varrni a 2 elejét és a hátát a vállánál és oldalt, és már lehet is próbálni. Itt is jól látszik a svédzseb:
Ezután bevarrhatjuk az ujját, aminek a trükkje, hogy nagy öltéssel belegépelünk az ujja ívbe, talpszélesen, majd a cérnát meghúzkodva állítsuk be az ujja körbe az alkatrészt (a 3 illesztési pontra ügyelve).
A bélést ugyanígy elkészíthejtük, összevarrva az elejeszél-, és nyakköreldolgozóval.
Elkészíthetjük az övpántot, a bujtatókat pedig fel is varrhatjuk az oldalvonalra. Majd előkészíthetjük a gallért - itt a gyártmányrajzon látszik, hogy a felső gallért visszahajtva felvasaljuk, mert nem közrefogva fogjuk varrni - így ez az utolsó fázis lesz. Most csak gombostűztem a kép kedvéért. Eddig a fázisig nekem ismét nagyjából 4 óra telt el, de már nagyon látványos az eredmény!
Ezután tehát jöhet a cipzár bevarrás:
1. a bal oldalra félbevasaljuk az alátétet, kigépeljük az alját 1 cm-sen, átfrodítjuk - ezzel kialakul a kabát hossza. Ezután az elejeszéllel közrefogjuk a húzózár egyik felét, és felvarrjuk:
2. A jobb oldalt illesztjük a bal oldali cipzárhoz, és nagy öltéssel rágépeljük az elejeszélre:
3. az elejeszélt és a béléssel egybevarrt eldolgozópánt megfelelő oldalát összegombostűzöm. A kialakított hosszt figyelembe véve összegépelem az alját 5-10 cm hosszan, hogy a bélés feljebb legyen a kabát aljához képest kb. 4 cm-vel. Ezután az elejeszélt végig varrhatom az eldolgozóval (köztük a cipzár már rögzítve):
4. a takarópántnak is kigépelem az alját, majd illesztem a kialakított aljhoz. Ezután színt színre összevarrom 2 mm-s varrásszéllel:
5. Átvasalom, hogy valóban takarja a cipzárt, és tűzöm 0,5 cm-sen, így takarja az előző varrást. A szimmetria miatt pedig megtűzöm a másik oldalt is 0,5 cm-sen.
Nekem a különböző színű cérnák miatt most kell megtűznöm a bal cipzár mellett is mm-sen a kabátot, de ezt az első lépés után is el lehet végezni, ha valaki nem több színt használ.
Érdemes a másik elejeszéllel is összevarrni az eldolgozót, hiszen következik az alja ráncolás, hiszen hagyma fazont készítünk! Ezt duplán az alapanyag aljába begépelt nagy öltéssel lehet elérni, ha együtt húzzuk a cérnát, szépen el tudjuk rendezni a ráncokat. Majd összevarrjuk a béléssel a két begépelés között. Ami a kifordítás után látszik, azt a szálat kihúzzuk!
Most bevarrjuk az ujjakat is egymásba. Először fehajtjuk megfelelő hosszra, aztán megtűzzük a külső anyagunkat. Ezután kihúzzuk mind a bélést, mind a ballont, illesztjük, és összevarrjuk a tűzés mellett. (Nekem itt kissé rövidre lett szabva az ujj, így nem maradt sok varrásszélességem)
A hónalj és a vállvonalon pedig 1-1 csíkot begéeplünk a bélés és a ballon közé, hogy az ujjak ne tudhajank kihúzódni minden levételkor.
Ezután már csak egy helyen van nyitva a kabát, a nyakkörön. A hátsó gombot legkésőbb itt varrjuk fel, és végre jöhet a gallér! Először összevarrjuk a béléssel összefogva a hátára, majd előről a felvasalt részt szépen feltűzzük. Illetve itt még érdemes egy akasztót beépíteni az eldolgozópántra!
Végül elvégezzük a gomblukazást hátul. Elkészültünk, nagyjából 12 óra alatt!
Felvéve:
Táska & kabát by b.bor