Elérkezett az idő, amikor női szabóként egy általam megálmodott ruhát szerkeszteni, szabni és varrni kellett.
Alapvetően kedvelem a minimalista stílust, főleg ruházkodásban, és mivel az alakommal sem mindig vagyok elégedett, ezért az oversized cuccok is kedvesek számomra. Mindezt pasztellszínbe bujtattam, és így jött létre a ruha.
Az első nehézséget az adta, hogy az alapszerkesztés kényelmi bőségei és a modellezés elnagyolása jó pár centi pluszt, így azt javaslom, ha saját méretre szeretnél elkészíteni egy alapot, semmilyen bőséget ne tegyél rá, és minden modellezésnél ebből indulj ki!
A szerkesztéshez szükséged lesz:
- egy kényelmes magasságú asztal
- egy nagy vonalzó (minimum 50 cm)
- barna, vastagabb csomagolópapír
- sütőpapír (modellezéshez)
- centi
A saját méreteid pontos levételezéséhez praktikus valakit bevonnod! Pontosan, szűken mérj!
A csomagolópapírra elészült művet érdemes megtartani, és azt átmásolni sütőpapírra a modellezéshez. Ebből alakítjuk ki a szabásmintát. Ha valamit varrás közben látunk, hogy elmértünk, azt fontos visszajelölni az eredeti szabásmintánkra, és az alapszerkesztésre!
Érdemes felfektetési rajzot csinálni, hogy anyagtakarékosan lehessen szabni!
Egyedi méretezésnél varrásszélesség nélkül rajzoljuk körbe a ruhát, majd ráhagyunk 2-3-4 centit, hogyha állítanunk kell valamit, ne legyen túl kevés a ruhából semmiképpen! Ha félsz belevágni az álom-anyagodba, akkor javaslom a próba szabást és első összeállítást valami maradék anyagból.
Az első próbára állításnál is szükséges egy külső szemlélő, aki ránk tudja pontosítani a méreteket. Eddig a pontig csak fércelt állapotban érdemes a ruhát elkészíteni, elkerülendő a rengeteg bontást. Kézi öltések helyett használd a géped nyugodtan a legnagyobb öltéshosszra állítva!
A próbán kell jelölni minden szűkítést, és hosszméretet, a szimmetria miatt érdemes jelölő férccel (de szuperul megoldható gombostűvel és krétával is). Ha túl sok módosítást kell végezni, akkor alkatrészekre kell szedni a fércelt ruhát, a szabásmintát újra elkészíteni, és az alapján újra szabni.
Én, mint látható is, először próbaanyagból szabtam ki a felső részem, és mivel gerincferdülésem van, rengeteg módosítást kellett végeznem, így praktikusabb is volt végül újra szabnom a hátát. Ezekkel lehet előre is kalkulálni szerkesztésnél, de ezek néha jobban kihangsúlyozzák a deformitást, ezért nem biztos, hogy érdemes!
Szóval a próba után jöhet az összeállítás végleges varratokkal, és a második próba, ahol még végezhetőek kisebb változtatások (leginkább alja felhajtás, és ellenőrzések) és végül kész a mű!
Emellett, szükséges ellátni a ruhát kezelési útmutatóval, amit anyagvizsgálattal tudunk megállapítani, égetési és foszlatási próba során (iiletve olyan méteráruból vásároljunk, ahol adnak információt ezekről!).
Ha nem magunk varrjuk a ruhát, egy dokumentáció (gyártmányrajz és varrat leírások, esetleg metszetrajzok) vagy mintadarab átadása szükséges a varrónőknek, és indulhat is a sorozatgyártás. Na jó, előtte nem árt a szabásmintát szériázni is!)
Fontos tudnivaló, hogy az anyagköltség többszöröse a munkaóra, így egy egyedi ruha elkészítése a méretvételtől elkészítésig leginkább 20.000 Ft-tól indul! Szóval, aki nem akar felülni a fast fashion környezetszennyező iparágára, annak bizony meg kell fieztni a slow-t, és az etikus divatot.
Amennyiben érdekelnek ezek részletesebben, vagy szeretnétek információt képzésekről, esetleg e-könyv források után kutattok, keressetek bátran!