Még ősszel beharangoztam, hogy nadrág szerkesztéssel fogok jönni, aztán rájöttem, nem eszik olyan forrón a kását! Sajnos, mind nadrágot, mind ruhát szerkeszteni sokkal bonyolultabb dolog ennél; ezért inkább a szabásmintákból való dolgozást ajánlom mindenkinek.
Ám azt el tudjuk érni, hogy a már meglévő mintákat átdolgozzuk úgy, hogy az tényleg olyan legyen, mint amit elképzeltél.
A szoknyákról már olvashattál itt és itt.
Nadrág
Az alapszabásminta eleje feketével, a háta pinkkel látható (igen, nem véletlenül ívesebb a pink vonal, mint a mellette lévő fekete). Természetesen mindkettő duplán kell.
Ez egy egyenes vonalú, egyhén szűkülő lábszárú nadrág, és az átrajzolt szabásminta:
Ezekből könnyű trapéz, bootcut vagy éppen skinny szár modellezése, hiszen ilyenkor csak a térdvonal és az aljavonal mentén kell szerkeszteni. Mivel most a boyfriend típusú és a trapéz a divat, álljon itt példának ez utóbbi, ami élre vasalt is - ezért a derékon lévő szűkítőt is áthelyezzük az élvonalra:
Ha zsebes nadrágot szeretnénk, berajzoljuk a zseb helyét (szintén érdemesebb beljebb tenni a szűkítőt, hogy kényelmesen elférjen a zseb), és rajzolunk két darab zseblapot (alul a rajzon):
Ha van egy jó szabásmintánk, az kincset ér - bármilyen variálást abból kiindulva tudunk végezni.
Ruha
Szintén az alapszabásminta látható, pinkkel az eleje, sárgával a háta. Ugye, nem lenne egyszerű megszerkeszteni?
Emellett persze lehet ujja is a ruhának:
1. egyenes ujj (szerkesztés/ kifektetett szabásminta)
2. szűk ujj (szerkesztés/ kifektetett szabásminta)
A modellhosszt megváltoztatni semmiség, a vonalakat szintén a szoknyából kiindulva át tudjuk variálni. Ami nagyobb falat, az a mellvonalak, illetve a nyakkör variálása - ez színtiszta modellezés.
Ilyenkor minden esetben a látásunkra hagyatkozunk, és olyan méretekkel és szögekkel, ívekkel dolgozunk, amit jónak érzünk. Persze, ez ennél bonyolultabb azért.
A mellformázók általában így variálódnak: másolópapírra, ollóra és ragasztóra lesz szükség, mert vágunk és forgatunk majd!
Két egyszerűbb példa:
1. derékformázóba helyezett formázó (modellrajz a bal oldalon - ez az eredmény)
Látszik, hogy 3 részre vágtuk az alaprajzot, bezártuk a felső formázót, és így alakítottuk ki az újat.
2. oldalvonalba helyezett (modellrajz bal alsó sarokban)
Itt kettőbe vágtuk az alapot, bezártuk a felső formázót, és berajzoltuk az újat (mindig rövidítünk a mellcsúcshoz képest!)
Gallérok:
Vannak a ruhával egybe szerkesztett és egybeszabott gallérok, amikkel szintén nem foglalkozunk; de a különszabott gallérokkal is majdnem minden fazon megolható.
Minden esetben a nyakkörívből indulunk ki, ahhoz a mérethez igazítjuk a gallért. Általában a mélítés a következő: váll vonalon 1 cm, háta közepén 0,5 cm, eleje középen 1 cm.
1. állógallér: fél gallért szerkesztünk - a fél nyakkörívet rövídtjük 0,5 cm-vel, az eleje közepén emelünk, és íveljünk - párhuzamost húzva, a felső szélét lekerekítjük (ahogy a jobb ábrán)
2. inggallér: ennél a háta közepén emelek, az alsó példán leírtak szerint, és így szerkesztem az íveket és az egyeneseket:
3. bubi gallér: a kör kerületének képletéből szerkesztjük meg a fél nyakkörívet a képen látható módon:
Képek, és további segítség: Göttinger kiadó Ruhaipari szabás- szakrajz, szakrajz I., és szakrajz II. (sárga, zöld és kék könyv)